T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KAHRAMANMARAŞ / ELBİSTAN - Büyükyapalak Gazi Ortaokulu

Tarihçemiz

Kasabamızın nüfusunun çoğalması ve Büyükyapalak İlkokulu’nun yetersiz kalması, Büyükyapalak Kasaba halkına yeni bir okul yaptırma düşüncesi vermiştir. Muhtarlar ve belediye başkanı da faaliyete geçerek okul yeri olarak, Yeni Mahallede bulunan yer belirlenmiş Tebernuş ÇİÇEK ve Yemliha ÇİÇEK iki dönüm arsalarını hibe etmişlerdir. Yöneticilerin organize ve kasaba halkının yardımları ile 1979 yılında temeli atılarak, zemin katı tamamlanmıştır. Geriye kalan kısımları Milli Eğitim Müdürlüğü’nün teşebbüsü ile Müteahhite verilip tamamlatılmıştır.  

           Büyükyapalak Gazi İlköğretim Okulu,  1985 yılında Büyükyapalak İlköğretim Okulu’ndan ayrılarak 270 öğrenci ve 6 derslik ve10 şubesi ve 12 personeli ile Yeni Mahalle’de tek katlı binasında Eğitim –Öğretime başlamıştır. Okulun resmi açılışı 1986 yılında olmuştur. Okula Kurucu Müdür olarak Ali KOLDAN atanmıştır.

             1986 yılından,1989 yılına kadar okulda ikili öğretim yapılmış Büyükyapalak İlköğretim Okulu’nun yeni binasına taşınması ile öğrenci sayısı azalmış ve normal öğretime geçilmiştir.

             Okul ilk açıldığında tuvaleti ve ihata duvarı bulunmamaktaydı. Okulun kendi imkânları ve velilerinde katkılarıyla önce tuvalet sonra da okul ve belediyenin katkısıyla ihata duvarı yapıldı.

            Gültepe Mahallesinde bulunan Yavuz Sultan Selim İlköğretim Okulu’nun kapatılmasıyla okulun öğrencilerinin büyük bir kısmı da Büyükyapalak Gazi İlköğretim Okulu’na geldi. Öğrenci sayısının çoğalmasıyla derslik sıkıntısı çekilmeye başladı.  1999   yılında okulun imkânları kullanılarak, okul bahçesine 35 m2’ lik iki bölüm olarak yer yapılmıştır. Okulun bodrum katında bulunan ve kömürlük olarak kullanılan iki tane oda, derslik yapılmıştır.

           Daha  önceleri derslik sıkıntısı nedeniyle 5. sınıftan sonra öğrenciler Büyükyapalak İlköğretim okulu’na  gönderiliyordu. İlköğretim olarak ilk mezunlarını 2002–2003 Öğretim yılında verdi.

           Büyükyapalak Gazi İlköğretim Okulunda Kaloriferlerin yanmaması, okulun kasaba merkezinden uzak olması, yeni bir okul yapılması dolayısıyla, valilik onayıyla; Büyükyapalak İlköğretim Okulu ile Büyükyapalak Gazi İlköğretim Okulu’nun birleştirilerek  “Büyükyapalak Gazi İlköğretim Okulu” adı altında  03.03.2004 tarihinde  İki okul taşınarak  Gültepe Mahallesinde bulunan şu anki binasında, Ali KOLDAN’ın müdürlüğünde  eğitim –öğretime başlamıştır.

            Okulumuzda 2012-2013 eğitim öğretim yılında 491 öğrenci öğrenimini sürdürmektedir. Okulumuzda 9 sınıf  öğretmeni, 12 branş öğretmeni, 2 anasınıfı öğretmeni, 2 idareci ve 2 hizmetli olmak üzere toplam 27 personelimiz bulunmaktadır. Okulumuzda bulunan öğretmenler hergün şehir merkezine geliş-gidiş yapmaktadırlar.

Yayın: 04.04.2013 - Güncelleme: 13.05.2014 19:40 - Görüntülenme: 796